Színházlátogatás Kaposváron
Téma: Friedrich Schiller: Stuart Mária
Időpont: 2019. április 14. 15 óra
Helyszín: Csiky Gergely Színház Kaposvár, Agóra
Résztvevők: A mórágyi iskola tanulói, pedagógusai és mórágyi felnőttek 50 fővel
Az előadás címe: Stuart Mária
Előadó: A Csiky Gergely Színház színészei és vendégszínészei (Eperjes Károly)
Az EFOP 1.3.9-17-2017-00020 pályázatunk keretében 50 fővel, külön busszal érkeztünk Kaposvárra, a városi színház helyszínére. Mórágyról 12 órakor indultunk, 13:45-kor értünk Kaposvárra, melynek sétálóutcáján majd egy órát sétáltunk, levegőztünk, az előadás ugyanis 15 órakor kezdődött. Nem csak az iskolások vettek részt ezen a programon, sokan eljöttek a falu lakói közül is.
Az előadás tartalma:
A színdarab Mária és Erzsébet Skócia és Anglia királynőiről szól, akik gyűlölik egymást, de életük mégis összefonódik. Az egyik katolikus, a másik protestáns. Az egyik feláldozta a hatalmat a szerelemért, a másik a szerelmet a hatalomért. Mária a börtönben, Erzsébet pedig a trónon. Stuart Mária skót királynő tíz éve fogoly Angliában, mert kétségbe vonta Erzsébet jogát az angol trónra. Tíz éve vár a szabadságra. Kivégezni nem lehet, míg nincs rá indok és védik a katolikus nagyhatalmak. Erzsébet ingadozik: éljen vagy haljon Mária? Törvény sújtson le rá, vagy orgyilkos keze? S ha törvény ítéli el – mert az angol bírák úgy szavaznak, ahogy királynőjük parancsolja – eltűri-e a nép, hogy az uralkodó kivégeztesse rokonát és riválisát? A két királynő tíz év után találkozik. S e találkozás során mindketten kívül kerülnek törvényen, erkölcsön és politikán: nem marad köztük más, csak a gyűlölet. A darab szörnyű drámával, tragédiával végződött, hiszen Stuart Máriát kivégezték.
A darab közben a nézőközönség ráeszmélt arra, hogy Mária és Erzsébet valójában mindketten rabok voltak, ki börtönben raboskodott, kit pedig a népe ítélt rabságra. Két kiemelkedő nő harcát, egy elképzelt találkozást, két sorsot láthattunk a kaposvári Agóra színpadán, mi mórágyiak. A mű nyelvezete, a történések, mind nagyon komoly koncentrációt igényelt tőlünk nézőktől. A színészek alakítása lélegzetelállító és irigylésre méltó volt. Megrendülve, könnyeinkkel küszködve jöttünk ki a tragédiával végződő előadásról.